همايش

اخلاق شهروندی و انسان شناسی فرهنگی

همایش دو روزه « اخلاق شهروندی و انسان شناسی فرهنگی» در همکاری میان گروه علمی تخصصی انسان شناسی فرهنگی انجمن جامعه شناسی ایران و مرکز مطالعات اجتماعی سازمان فرهنگی هنری شهر تهران روزهای چهارشنبه وپنج شنبه 13-14 دی ماه در دانشگاه تهران ، دانشکده حقوق و علوم سیاسی، تالار شیخ انصاری برگزار می شود و ورود برای تمام علاقمندان آزاد خواهد بود.  دبیر علمی این همایش،  ناصر فکوهی دانشیار گروه انسان شناسی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران است. مراسم افتتاحیه این همایش که از ساعت 8:30 صبح آغاز خواهد شد و در هر دو روز تا ساعت 17 بعد از ظهر ادامه خواهد داشت، با حضور و سخنرانی مقامات عالیرتبه اجرایی شهر تهران و سازمان فرهنگی هنری شهر تهران برگذار خواهد شد و پس از سخنرانی دبیر همایش/دکتر فکوهی،  با چندین نشست تخصصی درباره خانواده، جوانان، زنان، حقوق شهروندی، و سایر محور های همایش ادامه می یابد. یک نشست اختصاصی با حضور انسان شناسان و مستند سازان به فیلم و عکس درباره شهر اختصاص خواهد داشت. همچنین پوستر ها و نمایشگاهی از پایان نامه های دانشجویی در طول دو روز برگزار می شود. این همایش نخستین همایش از همایش های سالانه ای است که هر سال با یک مضمون مشخص به رابطه اخلاق شهروندی و انسان شناسی می پردازند و امید می رود مشارکت نهادها و  دانشگاهیان و دانشجویان در آنها دائما افزایش یابد. در همایش اخیر اندیشمندانی از دانشگاه های تهران، علامه طباطبایی، الزهرا(س)، شهید بهشتی و آزاد اسلامی  با سخنرانی و ارائه مقاله و پوستر مشارکت دارند. یک کنفرانس مطبوعاتی در روز سه شنبه 12 دی ماه با حضور  دبیر علمی همایش در محل سازمان فرهنگی هنری شهر تهران درباره این همایش و چشم اندازهای آتی آن از جمله تشکیل دبیرخانه دائمی آن برای  نهادینه کردن اندیشه فرهنگی نسبت به مسائل روزمره شهروندان برگزار می شود. حضور گسترده دانشجویان و دانشگاهیان در این همایش که برنامه آن از طریق یک خبرنامه و چکیده مقالات  در اختیار شرکت کنندگان قرار می گیرد،  می تواند نقطه قدرت مهمی برای تمام کسانی باشد که معتقد به اولویت داشتن اندیشه فرهنگی در حوزه های زندگی اجتماعی هستند.  مقالات این همایش به صورت مجموعه مقالاتی در قالب یک کتاب و یا یک شماره ویژه  در مجله مطالعات اجتماعی  انجمن جامعه شناسی ایران  به انتشار خواهد رسید و همزمان با نخستین همایش  پایگاه اطلاعاتی دبیرخانه دائمی همایش نیز احتمالا راه اندازی خواهد شد. در نهایت جمع بندی های نپست های مختلف همایش به صورت یک جمع بندی نهایی در قالب راهکارهایی اجرایی در اختیار تمامی مدیران شهری قرار می گیرد.

منبع: سایت دکتر فکوهی

/ 3 نظر / 4 بازدید
مهدی يوسفی

با سلام: وبلاگ سیاست گذاری فرهنگی با یادداشت مفهوم شناسی معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات به روز شد.منتظر نظرات شما هستیم.از آرشیو یادداشت های وبلاگ با عناوین زیر نیز دیدن فرمایید: به سوي الگوي ديني سياست‌گذاري فرهنگي(1):برداشت های غلط از رشته انسانشناسی در فرهنگ و ارتباطات:مردم شناسی نهبندان معرفی نرم افزار مطهر قابل توجه پژوهشگران کابردهای روانشناسی اجتماعی:تاثیرگذاری و نفوذ امتحان درس روانشناسی اجتماعی معرفی وبلاگ روانشناسی اجتماعی و خبری از پروفسور مولانا به بهانه ی چاپ کاریکاتور:دعوت به همفکری اجمالی از معرفی رشته فرهنگ و ارتباطات به دنبال چیست؟اساتید چه می گویند... با سید حمید مولانا بیشتر آشنا شویم

مهدی يوسفی

با سلام از اظهار لطفتان ممنونم.لينک شما در سياست‌گذاری فرهنگی قرارگرفت.اميدوارم در آينده بتوانيم همکاری‌های بيشتری در راستای ساختن معارف‌اسلامی و فرهنگ و ارتباطات داشته‌باشيم.

ج.ش

مطلبی که می گويم شايد تازه گی نداشته باشد وآن مطلب اين است که هدف از تشکيل حکومت اسلامی اجرای عدالت است که معنای کسترده یی در همه ی ابعاد زندگی مردمان دارداگر حکومتی بنام اسلام تشکيل شود اما از عدالت در آن حکومت خبری نباشد مثل اين خواهد بود که حکومت اسلامیدر آن جامعه حضور ندارد متاسفانه گاهی از قدرتی که حاصل از تشکیل حکومت اسلامی است سوئ استفاده می شودو حکومت را به اموری گره می زنند که بيشتر از امور دنيایی ولذتهای آن سرچشمه می گيرد که در اين امور ظلم وستم وبیعدالتی نهفته است که با مفاهيم واعمال اسلامی همخوانی ندارد اميد است قدر ی در شيوه های خود تجديد نظر کنند واز اموری که ظلم وبيعدالتی در آنها نهفته است خود وديگران را بر حذر بدارند.