هستم اگر می روم ...

   محمد لسانی

دکتر حسام الدین آشنا

همه ما مي شناسيمش.ما که دانشجويان اوييم به واسطه شاگردي و نيز راهنمايي

هايش.شما را نمي دانم! شايد نقدش را راجع به فارنهايت 11/9 به ياد داشته باشید يا جلسه دفاعيه رساله دکترايش را که هر دو در شبکه هاي داخلي به نمايش گذاشته شد.بعيد نيست شايد شما هم شاگرد او بوده ايد در دانشکده صدا و سيما و يا ... . بالاخره اگر جزو دانشجویانش بوده یا باشید می دانید که نمی گذارد شما و واحد درسیتان آسان روزگار سپری کنید.تحقیق و مطالعه اساس برنامه ریزی آموزشی اوست.

حسام الدين آشنا مرد علم و عمل است. هميشه تبسمي به لب دارد که گونه هايش را برجسته و چهره اش را نمکين مي کند.اهل احوال پرسي هاي متداول ما ايراني ها نيست. بر خلاف بسياري از ما هر حرفي که بيان مي کند معنادار است؛ که معلول ذهن فعال و چند متغيره وي است. ايده و طرح بسيار دارد. يادم مي آيد يک بار به من گفت:« آقاي لساني نگذاريد ايده ها و طرح هايتان ابتر بماند. به واقعيت نزديکشان کنيد.»

 چشم هاي شيشه اي حسين دهباشي را نظارت محتوايي کرد و فرکانس هاي فريب درمورد تحليل جهت گيري اخبار حزب الله لبنان در رسانه هاي جهان را پژوهشگري  نمود. مستند را بيشتر از داستاني مي پسندد. مجموعه کارها و نقد و جرح هايي که تا کنون کرده اينگونه نشان مي دهند. با اين حال خيلي جدا از دنياي فيلم هاي داستاني روز ايران نيست؛ هاليوود را نمي دانم.در اوج جنجال فيلم مارمولک با او مصاحبه کرديم. ابتدا مي خواست بداند درک ما از فيلم چه بوده، بعد نظر خودش را گفت: « مارمولک کار يک کارگردان دغدغه مند خوش فکر بود! » دوئل را زياد تحويل نگرفت. اسلوب و قالب فيلم را ايراني نمي دانست . حق داشت فکر مي کنم ترميناتور ايراني عنوان بهتري براي آن فيلم بود.

به صورت تخصصی به ارتباطات سیاسی می پردازد و یک کتاب هم در این زمینه دارد.از سیاست تا فرهنگ: سیاست های فرهنگی دولت در ایران که در هفته پژوهش دانشگاه امام صادق(ع)به عنوان تألیف برتر اعضای هیأت علمی دانشگاه انتخاب شد.

خلاصه امر اینکه این ترم که هفتمین ترم تحصیلی ماست ، دکتر آشنا واحد روشهای پژوهش در فرهنگ و ارتباطات را برایمان ارائه می کند.فرهنگ و ارتباطات نام رشته ما و نام وبلاگ دکتر.

وبلاگ فرهنگ و ارتباطات دکتر آشنا

سر کلاس آنگونه بحث را به دست می گیرد که واقعا همه مسحور هنرنماییش می شوند.در این سه جلسه ای که تا کنون داشته ایم هیچکس از دانشجویان بلااستثنا میان تدریس او از کلاس خارج نشده اند چون احساس می کنند که واقعا ضرر می کنند.منبع اصلی تدریس وی کتاب تحقیق در رسانه های جمعی ترجمه دکتر کاووس سید امامی است.برای جلسه پیش فصل اول کتاب را خلاصه کردیم.

خلاصه فصل اول کتاب تحقیق در رسانه های جمعی

برای جلسه روز دوشنبه نیز قرار است که کتاب روش تحقیق کیفی اثر کاترین مارشال و گرچن ب.راس من ترجمه دکتر علی پارسیان و دکتر سید محمد اعرابی از انتشارات دفتر پژوهشهای فرهنگی را خلاصه کنیم.منتظر باشید خلاصه آنرا هم روی وبلاگ می گذاریم.من توصیه می کنم مجموعه فرهنگ و پژوهش از انتشارات دفتر پژوهشهای فرهنگی را علاقه مندان به تحقیق در رسانه های جمعی تهیه کنند.مجموعه نفیسی است.به نظر می رسد که ترم پرباری را در این واحد قرار است پشت سر بگذاریم.در آخرین جلسه که دیروز با او داشتیم وی  اشاره ای به تبلیغ تبرک کرد.زنی که مدیریت در دستان اوست و عملا جلوی مادر شوهر به همسرش دستور می دهد یا به قول خود دکتر:« او را ضایع می کند.» با توجه به تغییرات ارزش ها و هنجارها در جامعه استاد و دانشجویان به تحلیل جامعه شناختی این تبلیغ پرداختند. من هم نظرم را گفتم.از نظر من چون محتوای ارائه شده در این تبلیغ خلاف هنجارهای رایج جامعه است این تبلیغ یک تبلیغ باورمدارانه نیست بلکه بیشتر کمیک و طنز می نماید.گرچه در پوشش طنز اشاره ای به تغییرات تکالیف و انتظارات نقش های زن و شوهر از همدیگر نموده است. آشنا با اشاره به آمار بالای قبولی دختران در دانشگاهها عددی حدود 68 درصد، آینده جامعه ایران را از لحاظ حضور زنان در جامعه و نقش های آنان در مشاغل تحلیل کرد. به نظر او اگر شایستگی افراد بر اساس مدرک لحاظ شود و روابط بر ضوابط غلبه پیدا نکند همچنین اگر قانون جدیدی علاوه بر آنچه که تا کنون داریم در مورد قانون کار زنان اضافه نگردد باید منتظر کسب سمت های بالا و مدیریتی جامعه از سوی زنان باشیم.

نظرات دکتر آشنا در مورد رشته معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات

این اولین گزارش از کلاس های تخصصی ما بود. در ادامه نیز با ما همراه باشید با گزارشهای دانشجویان از کلاسهای تخصصی فرهنگ و ارتباطات در در دانشگاه امام صادق(ع)

/ 3 نظر / 4 بازدید
بهزاد حسینی نسب

این جامع ترین مطلبی بود که راجع به آشنا خوندم من در یکی از همایش های علمی شرکت کرده بودم که ایشان هم سخنرانی داشت و از شخصیتش خیلی خوشم اومد

منو میشناسی! از آدرس وبلاگم تابلو می شم!

کار جالبی رو شروع کردین که از کلاسهای تحصصی می نویسین. به نظر می آد به درد ما سال پایینی ها هم بخوره. گرچه طبق برنامه ریزی دانشکده ما نمی تونیم سر کلاسهای شما باشیم ولی با این کار ظاهرا می تونیم خودمون رو تو کلاسهای شما احساس کنیم. (به همین زودی ترم هفتمی شدیم!)

حامد

دمتون گرم . خدا قوت