فرهنگ و ارتباطات

 
نویسنده : حسین سرفراز * مطالعات فرهنگ و ارتباطات - ساعت ۱٢:۳۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸٥/۱٠/۱۸
 

فرهنگ و ارتباطات در آینه ی مطبوعات ایران      حسین سرفراز

مجله رواق اندیشه                                                         

ماهنامه تخصصی خانه هنر و اندیشه

با صاحب امتیاز ی مرکز پژوهش های اسلامی سازمان صدا و سیما در قم و به سردبیری وحید حیاتی منتشر می شود...بناست که هر ماه بدست من و شما برسد.آنچه که خود گفته اند این مجله در حوزه ی مطالعات بنیادین و کاربردی هنر با گرایش دین٬ فلسفه و رسانه منتشر میشود.

رواق اندیشه از چند بخش ثابت شکل گرفته: چشم سوم/انفطار صورت/کتاب و کلیک/دیگران و گاه در شماره ای پرونده ای نیز به دیدگان مخاطب می گشاید که برای مثال در شماره ی سوم/مهرماه ۱۳۸۵ خورشیدی/ پرونده ی سریال نرگس به روی میز نقد جا خوش کرده.

اگر به تیتر درشت روی جلد مقوایی خوشکل رواق اندیشه دقت کنیم( شماره های ۲و۳ را که دقت کردم) به عناوینی پیرامون هنر و تحقق حقیقت و حقیقت و دروغ در هنر پی می بریم. و با گشودن مجله و تورق آن می یابیم که این عناوین مربوط به نشست علمی طلاب هنرجوی مدرسه اسلامی هنر قم با افرادی چون سعید حنایی کاشانی و رضا ریخته گران است.

در شماره سوم رواق اندیشه صفحات عمده ای به معرفی/ نقد و تحلیل کتاب خوبی خدا اختصاص یافته است. این کتاب مجموعه داستانی است که امیر مهدی حقیقت ترجمه کرده و نشر ماهی در ۱۳۸۵ منتشر کرده( منم هنوز کتاب رو نخوندم...) و در ادامه خود داستان خوبی خدا نوشته ی مارجوری کمپر درج شده....در ادامه همین شماره، سایت تخصصی زیبایی شناسی معرفی شده که در نوع خود کم نظیر است.زیبایی شناسی هم در مطالعات فرهنگی و هم در مطالعات ارتباطی و هم در فرهنگ و ارتباطات بسیار مهم و راه گشاست. اگر خدا یاری کنه در پست های بعدی به معرفی منابع زیبایی شناسی به زبان فارسی و انگلیسی که خودم خوندم و می خونم میپردازم. راستی آدرس سایت زیبایی شناسی:aesthetics-online.org

خوبی خدا


 
comment نظرات ()